Wyświetlacz LED (Light Emitting Diode) jest półprzewodnikowym urządzeniem elektronicznym, które emituje światło widzialne w odpowiedzi na przepływ prądu elektrycznego. Wyświetlacze LED są szeroko stosowane w różnych zastosowaniach, takich jak telewizory, monitory, zegary, wskaźniki i wiele innych. Oto ogólna zasada budowy wyświetlacza LED:

 1. Podstawowe Elementy:
 • Półprzewodnik: Wewnątrz diody LED znajduje się półprzewodnik, który może być wykonany z różnych materiałów, takich jak krzem, gal (arsenek galu) czy nitk (fosforki). Rodzaj półprzewodnika determinuje kolor emitowanego światła.
 • P-n Przejście: Dioda LED składa się z dwóch obszarów półprzewodnika: obszaru typu P (dodatniego) i obszaru typu N (ujemnego). Miejsce, w którym te dwa obszary się spotykają, to tzw. p-n przejście.
 1. Rekombinacja Elektronów i Dziur:
 • Podczas przepływu prądu przez p-n przejście, elektrony (ładowane ujemnie cząstki) przechodzą z obszaru N do P, a dziury (braki elektronów, które zachowują się jak ładunki dodatnie) przechodzą z obszaru P do N.
 • W obszarze p-n przejścia dochodzi do zjawiska rekombinacji, w którym elektrony łączą się z dziurami i emitują foton (kwant światła).
 1. Emitowanie Światła:
 • Emitowany foton ma konkretną energię, co odpowiada określonemu kolorowi światła. Dla przykładu, półprzewodniki z azotkiem galu emitują światło niebieskie, a z fosforkiem emitują zielone lub czerwone, w zależności od domieszki.
 1. Obudowa i Optyka:
 • Wyświetlacze LED mają charakterystyczną obudowę, która chroni półprzewodnik przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz pomaga skierować emitowane światło w pożądanym kierunku. Dostępne są różne kształty i rozmiary obudów.
 1. Sterowanie:
 • Wyświetlacze LED mogą być indywidualnie kontrolowane za pomocą prądu. Sterowanie prądem umożliwia regulowanie jasności diody LED.

W zależności od zastosowania, wyświetlacze LED mogą mieć różne cechy i konstrukcje. Na przykład, matryce LED składają się z wielu pojedynczych diod LED, które mogą być sterowane w celu tworzenia obrazów lub tekstu.

Kategorie: Elektronika

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *